خانه » انشا پایه نهم » انشا در مورد اذان پایه نهم

انشا در مورد اذان پایه نهم

انشا در مورد اذان پایه نهم

انشا در مورد اذان

انشا صفحه 21 کتاب مهارت های نوشتاری پایه نهم

 

انشا اول در مورد اذان

 

مقدمه : بانگ اذان به گوش می رسد ، تمام مردمی که با آن آشنایی دارند یا ندارند ، احساس دلگرمی می کنند ، آ ن ها حتی اگر در رفتار خود نیز بروز ندهند ، در درون خود احترامی وصف نشدنی به این صوت بهشتی دارند .

 

 

بند : تا به حال دعوتنامه ای به جشنی مهم گرفته اید ؟ ، زیبا ترینشان کدام بود ! ، بسیاری از ما بدون آنکه به آن توجه لازم را داشته باشیم ، دعوتنامه ای مدهوش کننده به جشنی به میزبانی خدا دریافت می کنیم ، این دعوتنامه همان بانگ اذان است که مارا به جشن نماز دعوت می کند !

 

 

در پشت پرده ی هر کلمه ای از متن اذان هزاران هزار فداکاری و ایثار نهفته است ، چه معصومانی که در راه اینکه ما آزادانه این بانگ را بشنویم شهید شده اند ، پس این احترامی که در قلب های ما نسبت به این صوت وجود دارد ، بی دلیل نیست .

 

 

هر عبارت از اذان به ما درسهایی می آموزد ، درسهایی مانند شتاب به سوی بهترین کار ها ، توصل به خدا و اعتقاد به توحید و امید داشتن به آینده ای روشن .

 

 

بیاید به معنی اذان بیشتر دقت کنیم ، آنجایی که عبارت قد قامت الصلاه به معنای برای نماز به پا خیزید ، انسان را به یاد روز قیامت و رستا خیز و زنده شدن مردگان میندازد ، با شنیده شدن نام اذان ، انسان به یاد مسجد و نماز و یکی از اولین موذنان اذان به نام بلال حبشی می افتد ، پس هدف تلاش های اهل بیت در آن زمان به یاد افتادن تاریخ در ذهن ما در این زمان است .

 

 

نتیجه : با توجه به اینکه تلاش های اهل بیت در پرمعنی بودن این بانگ بهشتی پدیدار شده است ، پس چه خوب است که ما نیز با تلاس های خود اثرات مثبتی در زندگی پدیدار کنیم.

 

 

انشا در مورد اذان

انشا دوم درباره اذان

 

مقدمه : زندگی بدون یاد خدا سخت و تاریک است و آدمی بدون تکیه گاه ، لرزان است و هراسان. هرکس در این دنیا به کسی یا چیزی دل می بندد اما مومنان دل به خدا می بندند و او را که تکیه گاه پرقدرت و دائمی است،پشتوانه و سرپناه خود قرار می دهندکه آرامش عجیبی درون آن ها پدید می آورد؛چرا که به نقل قرآن ، دل ها ، تنها با یاد و نام خداست که آرام می گیرند.

 

بدنه : سکوت سنگین شب و آرامش معمول سحرگاهان چونان سرمایی است که همه عالم را منجمد و خاموش ساخته است.

 

 

همه این خاموشی ها و فراموشی ها ، ناگاه با جمله ای از هم می پاشند و صدای موذنی در فضا طنین انداز می شود که : ای جهانیان! الله اکبر که آری تو بزرگی!بزرگتر و برتر از آنچه که در ذهن و عقل ما می گنجد.

 

 

بعد از تکبیر دو شهادت می دهد : “اَشهَدُ اَنّ لا اِلهَ اِلا الله” که توحید خداوند متعال ، و “اَشهَدُ اَنَّ مُحَمَّدً رَسولُ الله” که شهادت حضرت رسول (ص) را ثابت می کند.

 

 

پس از این دو گواهی ، مردم را به نماز فرا می خواند که “حَیَّ عَلَی الصَّلاه” ؛چرا که اذان ، این نغمه دل انگیز آسمانی ، برای اعلام نماز تشریع شده است .

 

 

پس از آن،دعوت به رستگاری و به انجام بهترین کار ها ،که همانا نماز و صحبت با معشوق است ، دعوت می کند و سرانجام نیز با تاکید بر این که قدرت برتر و خدای واحد کیست ، به پایان می رسد چنانچه که همین گونه نیز شروع گردیده است.

 

 

نتیجه : “ عاشقان پنجره باز است ، اذان می گویند…
عاشقان هر چه بخواهید ، بخواهید . خجالت نکشید ، یار ما بنده نواز است ،
اذان می گویند…

 

 

تمامی انشا های صفحه 21

( گذر رودخانه , آدم فضاییاذان , شانس , فیل و فنجان )

 

انشا درباره اذان به همراه بدنه مقدمه و نتیجه

انشا در مورد درباره درمورد اذان صفحه 21 ۲۱ کتاب مهارت های نوشتاری نگارش پایه کلاس نهم به همراه بدنه مقدمه و نتیجه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

CLOSE
CLOSE