خانه » انشا پایه نهم » انشا در مورد اذان پایه نهم

انشا در مورد اذان پایه نهم

انشا در مورد اذان پایه نهم
به این مطلب امتیاز بدهید

انشا در مورد اذان

انشا صفحه 21 کتاب مهارت های نوشتاری پایه نهم

 

انشا اول در مورد اذان

 

مقدمه : هوا رفته رفته تاریک تر و خنک تر می شود . صدای پرندگان را به سختی می توان شنید . چراغ های خیابان ها روشن می شوند و خیابان ها پر از مردمی است که هر کدام سرشان مشغول به کار خودشان است . انگار همه چیز مهیا شده است تا اتفاق خاصی بیفتد و تحولی ایجاد شود.

 

 

بدنه : “الله اکبر” . صدای دلنشین اذان در کوچه ها و خیابان ها می پیچد . مردم به خودشان می آیند . مغازه داران مشتری های خود را قانع می کنند تا بعد از اذان تشریف بیاورند تا بتوانند به نماز جماعت برسند . در مساجد شور خاصی وجود دارد . از زن و مرد گرفته تا پیر و جوان جوراب ها را درآورده و آستین ها را بالا زده اند.بعد از وضو هم در حالی که جوراب هایشان از جیب هایشان آویزان است ، باپوشیدن نصفه و نیمه کشفشان و در حالتی نا متعادل ، خود را به داخل مسجد می رسانند.

 

 

صدای اذان برای بچه ها بسیار حیاتی و مهم است . چرا که اجازه ندارند بعد از اذان ، بیرون از خانه بمانند . بعد از دو سه ساعت بالا و پایین پریدن ، دویدن و زمین خوردن ، صدای اذان این فرصت را به آن ها می دهند تا مدتی به خودشان استراحت بدهند تا بتوانند فردا سر پا بایستند .

 

 

“قد قامت الصلاه”. زمانی که این جمله به گوش می رسد ، حس ترس آدم را فرا می گیرد. درست مثل موقعی که خودت را به ایستگاه قطار می رسانی ولی صدای بوق قطار را می شنوی که خبر از رفتن می دهد و باید منتظر قطار بعدی بمانی . سوار قطار بعدی می شوی که نامش “الله اکبر” است. خدا بزرگتر از آن است که تصور می کنی . هیچ وقت دیر نیست و همیشه خدا در پیش تو هست ولی گاه فراموش می کنیم.

 

 

نتیجه : اذان تمام می شود . نماز جماعت شروع می شود . تکبیر ، قنوت ، دعا، سجده ، تشکر و سلام . از خداوند التماس بخشش می کنیم . در خواست سلامتی ، شادی و خوشبختی می کنیم ، خدا را سپاس می گوییم ، .امیدوار هستیم به اینکه خداوند به حرف های ما گوش داده باشد و ما را متحول بکند . کفش هایمان را می پوشیم و می رویم و فراموش می کنیم که سر نماز چه ها با خدا گفته ایم .

 

 

انشا در مورد اذان

انشا دوم درباره اذان

 

مقدمه : بانگ اذان به گوش می رسد ، تمام مردمی که با آن آشنایی دارند یا ندارند ، احساس دلگرمی می کنند ، آ ن ها حتی اگر در رفتار خود نیز بروز ندهند ، در درون خود احترامی وصف نشدنی به این صوت بهشتی دارند .

 

 

بند : تا به حال دعوتنامه ای به جشنی مهم گرفته اید ؟ ، زیبا ترینشان کدام بود ! ، بسیاری از ما بدون آنکه به آن توجه لازم را داشته باشیم ، دعوتنامه ای مدهوش کننده به جشنی به میزبانی خدا دریافت می کنیم ، این دعوتنامه همان بانگ اذان است که مارا به جشن نماز دعوت می کند !

 

 

در پشت پرده ی هر کلمه ای از متن اذان هزاران هزار فداکاری و ایثار نهفته است ، چه معصومانی که در راه اینکه ما آزادانه این بانگ را بشنویم شهید شده اند ، پس این احترامی که در قلب های ما نسبت به این صوت وجود دارد ، بی دلیل نیست .

 

 

هر عبارت از اذان به ما درسهایی می آموزد ، درسهایی مانند شتاب به سوی بهترین کار ها ، توصل به خدا و اعتقاد به توحید و امید داشتن به آینده ای روشن .

 

 

بیاید به معنی اذان بیشتر دقت کنیم ، آنجایی که عبارت قد قامت الصلاه به معنای برای نماز به پا خیزید ، انسان را به یاد روز قیامت و رستا خیز و زنده شدن مردگان میندازد ، با شنیده شدن نام اذان ، انسان به یاد مسجد و نماز و یکی از اولین موذنان اذان به نام بلال حبشی می افتد ، پس هدف تلاش های اهل بیت در آن زمان به یاد افتادن تاریخ در ذهن ما در این زمان است .

 

 

نتیجه : با توجه به اینکه تلاش های اهل بیت در پرمعنی بودن این بانگ بهشتی پدیدار شده است ، پس چه خوب است که ما نیز با تلاس های خود اثرات مثبتی در زندگی پدیدار کنیم.

 

 

انشا در مورد اذان

انشا سوم درباره اذان

 

مقدمه : زندگی بدون یاد خدا سخت و تاریک است و آدمی بدون تکیه گاه ، لرزان است و هراسان. هرکس در این دنیا به کسی یا چیزی دل می بندد اما مومنان دل به خدا می بندند و او را که تکیه گاه پرقدرت و دائمی است،پشتوانه و سرپناه خود قرار می دهندکه آرامش عجیبی درون آن ها پدید می آورد؛چرا که به نقل قرآن ، دل ها ، تنها با یاد و نام خداست که آرام می گیرند.

 

بدنه : سکوت سنگین شب و آرامش معمول سحرگاهان چونان سرمایی است که همه عالم را منجمد و خاموش ساخته است.

 

 

همه این خاموشی ها و فراموشی ها ، ناگاه با جمله ای از هم می پاشند و صدای موذنی در فضا طنین انداز می شود که : ای جهانیان! الله اکبر که آری تو بزرگی!بزرگتر و برتر از آنچه که در ذهن و عقل ما می گنجد.

 

 

بعد از تکبیر دو شهادت می دهد : “اَشهَدُ اَنّ لا اِلهَ اِلا الله” که توحید خداوند متعال ، و “اَشهَدُ اَنَّ مُحَمَّدً رَسولُ الله” که شهادت حضرت رسول (ص) را ثابت می کند.

 

 

پس از این دو گواهی ، مردم را به نماز فرا می خواند که “حَیَّ عَلَی الصَّلاه” ؛چرا که اذان ، این نغمه دل انگیز آسمانی ، برای اعلام نماز تشریع شده است .

 

 

پس از آن،دعوت به رستگاری و به انجام بهترین کار ها ،که همانا نماز و صحبت با معشوق است ، دعوت می کند و سرانجام نیز با تاکید بر این که قدرت برتر و خدای واحد کیست ، به پایان می رسد چنانچه که همین گونه نیز شروع گردیده است.

 

 

نتیجه : “ عاشقان پنجره باز است ، اذان می گویند…
عاشقان هر چه بخواهید ، بخواهید . خجالت نکشید ، یار ما بنده نواز است ،
اذان می گویند…

 

منبع : سون اسکول

 

 

تمامی انشا های صفحه 21

( گذر رودخانه , آدم فضاییاذان , شانس , فیل و فنجان )

 

 

 

انشا درباره اذان به همراه بدنه مقدمه و نتیجه

انشا در مورد درباره درمورد اذان صفحه 21 ۲۱ کتاب مهارت های نوشتاری نگارش پایه کلاس نهم به همراه بدنه مقدمه و نتیجه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.