خانه » انشا پایه نهم » انشا در مورد گذر رودخانه پایه نهم

انشا در مورد گذر رودخانه پایه نهم

انشا در مورد گذر رودخانه

انشا در مورد گذر رودخانه

انشا صفحه 21 کتاب نگارش پایه نهم

 

انشا اول درمورد گذر رودخانه

 

مقدمه : با شروع فصل بهار ، طبیعت جانی دوباره می گیرد . درخت ها بار دیگر سرسبز می شوند ، دشت ها پر از چمن زار و علفزار ها می شوند ، حیوانات از خواب زمستانی بر میخیزند و رودخانه ها با آب شدن برف ها بار دیگر پر آب و خروشان می شوند و صدای شرشر آب ، بار دیگر فضاهای خالی را پر می کند .

 

 

بدنه : وقتی رودخانه ای گل آلود است ، یعنی اینکه خسته است.حمل هزاران ذره کوچک خاک و سنگ و گل و لای از آن ها انرژی زیادی می گیرد ولی همین انرژی باعث می شود که دشت های حاصل خیز آبرفتی ایجاد شوند.رودخانه ها مظهر فداکاری هستند ، آن ها با تحمل این بار سنگین ، از زیبایی های خود می گذرند تا به دشت ها و زمین های فقیر ، کمک کنند و آن ها را زیبا کنند.چه قدر زیباست تماشای کمک کردن عناصر طبیعت به یکدیگر .

 

 

رودخانه ، با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کند ، پیروز می شود ، شکست می خورد ، موفق می شود ، دل شکسته می شود . همین هاست که رودخانه را رودخانه کرده است. سنگ های ریز و درشت تجربه هایی هستند که رودخانه طی سالیان سال ها بدست آورده . بعضی از آن ها به قدری ارزشمند هستند که صدای رودخانه ها را چندین برابر زیبا می کنند ، با وجود اینکه او را به دشواری و سختی می کشاند .

 

 

رودخانه ها هیچ وقت به دنبال خودنمایی نیستند . اگر به غیر از این بود ، هیچ وقت به دریا یا دریاچه ای متصل نمی شدند . به منبع اصلی وصل بودن ، هدف اصلی رودخانه هاست . زمانی که مردم به رودخانه نگاه می کنند و لذت می برند ، رودخانه هم به خودشان افتخار می کنند ولی آن های می دانند که این حس خوب دوام زیادی نمی آورد و همیشگی نیست . به همین خاطر هست که می خواهند هر چه سریع تر خودشان را به کمال و تکامل برسانند.

 

 

نتیجه : با نگاه به تنها یک عنصر این طبیعت بی کران ، می توان بسیاری از قوانین طبیعت را که خداوند برای کائنات تعیین کرده است را درک کرد. حال این به خود ما انسان ها بستگی دارد که متوجه این قوانین و معارف بشویم.همان طور که سعدی می فرماید :
برگ درختان سبز در نظر هوشیار
هر ورقش دفتری است معرفت کردگار

 

 

 

انشا در مورد گذر رودخانه

انشا دوم درباره گذر رودخانه

 

مقدمه : بگذارید این دفعه با شما رو راست باشم . تا این لحظه که دارم این انشا را می نویسم ، فقط به زیبایی های رودخانه فکر می کردم . به جریان روان آب زلال ، به صدای شر شر آب و صدهای زیبایی دیگر . ولی حالا می توانم روی دیگر رودخانه را هم ببینم . تصویری که خیلی کم به آن فکر میکنیم در صورتی که نباید نسبت به آن بی توجهی کنیم .

 

 

بدنه : وقتی جریان رودخانه در فصل بهار را در ذهن ام تصور می کنم ، افراد دیکتاتور تاریخ از جلوی چشم من عبور می کنند . این افراد درست مثل جریان رودخانه پر از قدرت بودند و هیچ چیز جلودارشان نبود . نه سنگ ، نه تنه درخت ، هیچ چیز هیچ چیز جلودارشان نیست . صدای شر شر شان هم لرزه به جان دیگران می اندازد . ملت بیچاره هم ناچارا با او کنار می آیند و بی سرو صدا به زندگی شان ادامه می دهند . اگر کسی بخواهد بر خلاف او عمل کند ، عاقبت خسته می شود و می میرد و لازم به کشتن یا مجازات او نیست.  عجب استبدادی !

 

 

این افراد خودشان را به همراه ملتشان به سمت منجلابی در تاریخ هدایت می کنند که خودشان نمی دانند. ولی بعضی ماهی می دانند. سر و صدا برپا می کنند . مردم را از خطر آینده باخبر می کنند و آن ها را دعوت به مقاومت و مقابله می کنند ولی بعضی ها می ترسند؛ می ترسند کشته شوند و یا تا آخر عمر در شکنجه و عذاب در زندان بپوسند.به جز یکی دو تن ، کس دیگری به آن ماهی های شجاع نمی پیوندد.بعضی از مردم می گویند ما تا تابستان صبر می کنیم تا قدرت حکومت کم شود .آن وقت مقابله می کنیم. حرفی که می زنند درست است ولی از کجا معلوم این حکومت تا پایان بهار شما را به منجلاب نمی برد؟

 

 

وقتی به رودخانه نگاه می کنیم ، همیشه شاهد درگیری و دعوا هستیم ، بین جریان آب و سنگ های بزرگ.جنگی که هیچ وقت تمام نمی شود و همین باعث می شود که ما از تماشای رودخانه لذت ببریم . مشابه همان حسی که مردم روم باستان هنگام تماشای جنگ گلادیاتور ها در کولوسئوم شهر رم ایتالیا داشتند. حقیقت تلخ است ؛ همه ما انسان ها عاشق جنگ و درگیری هستیم و از تماشای آن لذت می بریم . چه بگوییم نه چه بله.

 

 

نتیجه : امروز یاد گرفتم که هیچ وقت غرق در زیبایی ها نباشم . بلکه باید چشمانم را باز کنم تا زیبایی ها را در کنار زشتی ها و ناملایمات ببینم. اینکه زیبایی همیشه به معنی خوب بودن نیست و زشت بودن هم همواره بد بودن نیست .

 

 

 

 

انشا درباره گذر رودخانه

انشا دوم درباره گذر رودخانه

 

مقدمه : باران یکی از هزاران نعمت بی شمار خداوند است . آبی که از آسمان بر زمین نازل می شود و علاوه بر اینکه موجب طراوت و سرسبزی طبیعت می شود ، با تشکیل رودخانه ها و سفره های زیرزمینی آب آشامیدنی موجودات زنده را فراهم می کند. علاوه بر همه این فواید ، زیبایی که در رودخانه احساس می شود ، با چیز دیگری قابل مقایسه نیست.

 

 

بدنه : وقتی که به رودخانه نگاه می کنم ، ماهی های ریز و درشت و زیبایی را می بینم که درون آب رودخانه کنار یکدیگر زندگی میکنند . انگار باید محبت و مهربانی را از رودخانه یاد بگیریم؛چرا که انواع ماهی ها رو درون آغوش خود گرفته استو چونان سپری فولادین از ماهی در برابر خطرات محافظت میکند .

 

 

یکبار دیگر و اینبار با دقت بیشتری به رودخانه می نگرم ؛ سنگ های ریز و درشتی را می بینم که بر سر جریان آب رودخانه قرار گرفته اند . انگار باید مسائل جدیدی را از آب رودخانه یاد بگیریم . اینکه مانند جریان آب از مشکلات فراوان زندگی که مانند سنگ های ریز و درشت در مسیر ما قرار دارند ، عبور کنیم تا به هدفمان برسیم ؛ اینکه نباید تسلیم شویم و در برابر مشکلات زانو بزنیم .

 

 

هرچقدر به رودخانه نگاه می کنم ، بازهم سیر نمیشوم ؛ چرا که نکات بسیار زیادی در جریان آب رودخانه وجود دارد که مرا غرق در خود کرده است . آب رودخانه گذر عمر را به من یادآوری می کند و با زبان بی زبانی به من می گوید که زندگی و عمر هم مانند جریان آب رودخانه خیلی سریغ می گذرند، آنقدر سریع که حتی متوجه نمی شویم که کی شروع شده و کی تمام شده است :

 

از صدای گذر آب چنان می فهمم تندتر از آب روان ,

عمر گران می گذرد

 

 

نتیجه : زندگی نیز همانند جریان آب رودخانه است.اگر هنگام نگاه کردن به رودخانه به گل آلود بودن و مزاحمت جلبک ها و مگس ها و قرباغه ها توجه کنیم ،حس تنفر و دل زدگی به ما دست می دهد و بالعکس ، اگر به صدای زیبای آب و سنگ های ریز و درشت توجه کینم ، لذت و سرور سرتاسر ما را فرا می گیرد.داستان زندگی نیز همین طور است.بنابرین ،برای لذت بردن از زندگی نگرشمان را تغییر دهیم :

چشم ها را باید شست 
جور دیگر باید دید
چتر ها را باید بست 
زیر باران باید رفت

 

 

 

 

تمامی انشا های صفحه 21 

( گذر رودخانه , آدم فضاییاذان , شانس , فیل و فنجان )

 

 

 

انشا درباره گذر رودخانه صفحه ۲۱

انشا در مورد درمورد درباره گذر رودخانه گذر رود خانه صفحه 21 ۲۱ کتاب نگارش مهارت های نوشتاری پایه کلاس نهم

دیدگاه ها 14 دیدگاه
 1. غاز
  در تاریخ 1398\/07\/09 :

  عالی بود

 2. علیرضا
  در تاریخ 1398\/07\/14 :

  روان است ولی کمی ساده و کوتاه….

  • اوریانا فالاچی
   در تاریخ 1398\/07\/14 :

   “دنیا مملو از آدم های تنها، ناکام، عصبانی و ناخشنودی است که نمی توانند به هیچ آدم خشنود و شادمانی نزدیک و با او صمیمی شوند.
   عمده ترین مهارت های اجتماعی آنان نیز شکایت، سرزنش و انتقاد است که به سختی می توان با چنین مهارت هایی با دیگران کنار آمد”

   کتاب تئوری انتخاب
   ویلیام گلسر

 3. فاطمه
  در تاریخ 1399\/06\/31 :

  عالی بود ساده و روان😊😊😊🌿

 4. ZH
  در تاریخ 1399\/07\/01 :

  واقعا زیبا و قابل ستایش هست قلمتون.امیدوارم شاهد پیشرفت روز افزون خودتون باشین💙

 5. رها
  در تاریخ 1399\/07\/01 :

  خیلی خوب بود ممنونم

 6. کلم بوروکلی
  در تاریخ 1399\/07\/01 :

  Not bad😎🤘

 7. ایلیا
  در تاریخ 1399\/07\/01 :

  عالی بود

 8. سارا
  در تاریخ 1399\/07\/12 :

  عالی بود 💜💜

 9. ثمین
  در تاریخ 1399\/07\/14 :

  انشای دوم رو خییلی دوست داشتم اگه میتونستم ازش رو نویسی میکردم ولی اینجوری استعداد خودم دست نخورده میمونه ولی میخوام از ایدش استفاده کنم

 10. امین
  در تاریخ 1399\/09\/03 :

  عالی بود دمتون گرم معلمم بهم گف به خاطر این ذهن خلاقت بهت ۲۰ میدم و یک مثبت هم میگیری . ولی نمی دونست که ایده شما بوده 😂😂😎😎

 11. حسن
  در تاریخ 1399\/09\/21 :

  واقعا سایتتون خوبه
  شما جوری مقدمع انشا رو میگین که دیگه ما بقیشو خود آدم ب صورت بسیار عالی بنویسه

 12. ELINA
  در تاریخ 1399\/10\/16 :

  هنوز نخوندم ولی فک کنم خوبه

 13. الینا
  در تاریخ 1399\/10\/16 :

  خیلی عالییییییییی بود

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *